Steeds meer Turks-Nederlandse ondernemers in Nederland
Bron: Telegraaf.nl | Datum van publicatie: 24-11-2009
Het aantal Turks-Nederlandse ondernemers is in de laatste tien jaar verdrievoudigd. Het gaat dan allang niet meer om kebabtenten en kleermakers, maar bijvoorbeeld om makelaars, boekhouders en zakelijke dienstverleners. Voordeel van de grote toename van Turks-Nederlandse ondernemers is dat het de maatschappelijke mobiliteit en integratie sterk bevorderd.
Sterke toename
Sinds 1993 is het aantal bedrijven dat wordt geleid door Turks-Nederlandse ondernemers met 200% toegenomen, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. Het aantal autochtone ondernemers steeg in dezelfde periode 85%. In september zorgden de 5564 bedrijven van Turkse Nederlanders voor werkgelegenheid voor 53.167 mensen, 0,7% van de totale werkgelegenheid.
Handelsrelatie
"Dat lijkt niet heel veel, en is nog wat minder dan autochtone bedrijven, maar het percentage stijgt gestaag de afgelopen jaren", stelt dr. Erik Stam, verbonden aan de faculteit economie van de UU. Turkse bedrijven nemen daarmee een steeds prominentere plaats in de Nederlandse economie in. Dat werkt twee kanten op, want Nederland is na Duitsland ook de grootste investeerder in Turkije. Ons land onderhoudt al sinds 1612 handelsbetrekkingen met het land.
Cijfers
Van allochtone bevolkingsgroepen zijn de Turken het meest ondernemend, 9% heeft een eigen zaak. Surinamers (5,1%), Marokkanen (4,4%) en Antillianen (3,8%) hebben minder ondernemersgeest. Toch lopen allochtone ondernemers nog wat achter: van de autochtone Nederlanders heeft 14% een eigen bedrijf. Opvallend is dat Turkse ondernemers wel een stuk jonger zijn: ruim de helft is jonger dan 35 jaar, bij autochtone ondernemers is dat slechts een vijfde.
Laatste nieuws
- Helft vrouwelijke ondernemers heeft groeiambitie
- Nieuwe aanbestedingswet moet vriendelijke voor ondernemers
- Nieuwe website om Noordelijke ondernemers te promoten
- Minder lastendruk ondernemers door verandering CBS enquêtes
- Ondernemer worden naast vaste baan ideaal van merendeel Nederlanders
- Kleine ondernemers doen vaker beroep op Bbz
- Vrouwelijke ondernemers onbekend met zwangerschapscompensatie
- Subsidies Veilig Ondernemen in Amsterdam verlengd
- Bestelauto voor ondernemers in 2013 wellicht met hogere bijtelling
- TenderNed voor ondernemers die overheidsopdrachten willen



